TEMİZ ELLER HAYAT KURTARIR!
20 Ekim 2020


TEMİZ ELLER HAYAT KURTARIR!

 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu ( UNİCEF ), 15 Ekim tarihini "Dünya El Yıkama Günü" olarak kabul etmiştir. El yıkama, birey ve toplum sağlığının korunması açısından basit, ucuz, toplumun her kesimi tarafından uygulanabilir ve son derece etkili bir yöntemdir. El yıkamayı alışkanlık haline getirmenin önemi çok iyi anlaşılması gerekir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir.Bu gözle görülmeyen mikroorganizmaları ellerimizle ağzımıza veya gözlere götürme, dokunma, tokalaşma, yiyecekleri veya eşyayı paylaşma gibi yollarla bulaşa neden olabiliriz.

Koronavirus hastalığı (COVID-19) gibi solunum yolu virüsleri, virüs içeren balgam gibi maddeler ya da damlacıklar göz, burun ya da boğaz yoluyla vücudunuza girdiğinde yayılır. En sık görülen yayılma biçiminde eller aracı durumdadır. Eller aynı zamanda virüsün bir kişiden diğerine geçmesinde de başlıca aracı durumundadır. Pandemi sırasında virüsün yayılmasını önlemenin en ucuz, kolay ve önemli yollarından biri ellerin sabun ve suyla sık sık yıkanmasıdır.

T.C.Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak bu günün amacının, bir günle sınırlı kalmaması, su ve sabunla el yıkamanın sürekliliğinin sağlanması ve farkındalık yaratmak amacıyla her zaman “TEMİZ ELLER HAYAT KURTARIR” sloganını benimsemekteyiz.

El hijyeninde amaç; kimyasal ve fiziksel zararlıların ve enfeksiyonlara yol açan mikroorganizmaların uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Eller sadece su ile yıkandığında, mekanik etki ile görünür kir uzaklaştırılmakta ancak tam bir hijyen sağlanamamaktadır. Bu nedenle, el temizliğinde su ile birlikte sabun kullanılması gerekmektedir. Ayrıca etkin bir el hijyeni, her seferinde doğru yıkama tekniğinin uygulanması ile sağlanabilir.

El Yıkama Tekniği ;

1. El yıkama öncesinde takı ve mücevher gibi aksesuarlar çıkarılır.

2. Akmakta olan su altında eller ıslatılır.

3. Bilekler, avuç içi, ellerin sırt ve parmak araları ile tırnakların kenar ve uçları sabun ile köpürtülerek en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovuşturulur.

4. Eller su altında iyice durulanır.

5. Eller bileklerden başlayarak kağıt havlu ile kurulanır.

 6. Aynı kağıt havlu ile musluk kapatılır.

Kendi sağlığımız ve toplum sağlığı açısından doğru el yıkar ve bu alışkanlığı çevremize de kazandırabilirsek ve bulaşıcı hastalıkların önüne geçebilmek adına büyük bir adım atmış oluruz.


  • el_hijyeni_gunu.jpg
  • WhatsApp Image 2020-05-06 at 15.00.48.jpeg
  • WhatsApp Image 2020-10-19 at 10.36.41 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-10-19 at 10.36.41.jpeg