SAĞLIK MÜZESİ
26 Eylül 2023


Gönderen İl: Çorum

Uygulama Adı:Geçmişten Günümüze Çorum’da Sağlık Müzesi

Sağlık Tesisi Adı:T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu:Hastanede kentin sağlıkla ilgili bütün verilerini toplayarak hem bugünün özetini çıkarmak hem de bugünlere nasıl gelindiğini göstermek için müze oluşturuldu.

Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,):İdari ve Mali İşler ile Sağlık ve Bakım Hizmetleri alanında(Kurumsal alanda) uygulandı. Hastanemiz B blok 3. Katında sessiz ve nezih bir ortamda (ortak-genel alan) hizmete sunulmuştur.

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?:04.03.2021 Sürekli

Nasıl Uygulandı:Geçmişten günümüze sağlıkla ilgili verileri toplayarak oluşturuldu.

Kim tarafından uygulanabilir:Tüm hastanelerde uygulanabilir

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması):Hasta ve çalışanlarımızın, stajyer öğrencilerimiz ile tıp fakültesi öğrencilerimizin geçmişe bakarak daha iyi değerlendirmeler yapmasına ve bugünkü sağlık sisteminin gücünün anlaşılmasına yarıyor.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Herhangi bir problem ile karşılaşılmadı.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler:sağlık içerikli basılı eserleri ve hasta teşhis ve tedavisinde kullanılan ekipmanların temin edilmesi gerekmektedir.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Tüm sağlık tesislerinde kullanılabilir.

 

Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki "Geçmişten Günümüze Sağlık Müzesi"  Çorum’un sağlıkla ilgili bütün verilerini toplayarak hem bugünün özetini çıkarmak hem de bugünlere nasıl gelindiğini göstermek için oluşturuldu.810 yataklı Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinin üçüncü katında oluşturulan, geçmişte kentte hasta teşhis ve tedavisinde kullanılan ekipmanların yer aldığı müze, hastanede eğitim gören tıp öğrencilerine 24 saat hizmet veriyor."Geçmişten günümüze fotoğrafları, makineleri toplamaya çalışıldı. Öğrenciler bunlara bakarak sağlık sisteminin kuvvetini bir kez daha anlayacakları düşünülerek planlandı.Müze sayesinde, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, hasta teşhis ve tedavisinde kullanılan yöntemler ve cihazlardaki gelişmeleri somut şekilde görme imkanı bulacak.