Gebe Okulumuz Anne Dostu
24 Mayıs 2022


SAĞLIKLA ve KEYİFLE BEBEĞİNİZE KAVUŞMANIZ İÇİN YANINIZDAYIZ!

Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tüm gebelerin; doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmaları ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amaçlanmıştır

“Gebe Okulu”nda 2014/28 Sayılı genelge ile her gebe “Annelik Hakkı” olarak yeterli bilgi ve eğitim almalıdır.

GEBEYİM… MUTLUYUM… DOĞUMDAN KORMUYORUM!

Bu sloganla yola çıkarak; anne adaylarının gebelik konusunda bilgi düzeylerini arttırarak ve doğum eylemini anlatarak korkularının giderilmesini sağlamayı hedefledik.

Hamile kalmak ve doğum yapmak, pek çok kadında güzel hisler uyandırabilir. Ancak her kadın için durum geçerli olmayabilir. Bazı gebeler yaşanan travmalar veya abartılı olumsuz doğum hikâyeleri yüzünden korkuya kapılabilir, doğum yapmaktan korktukları için doğumdan ve hatta hamile kalmaktan çekinebilir.

Çünkü insanlar en çok korkunun kendisinden korkar. Korkunun var olması bile insanı temellerinden sarsar. Karanlık bir bulut gibi kaplar ruhu… Gebeliğin ve doğumun tadını çıkarmaya engel olur. Sevgi ve bakış açılarının değişmesiyle çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur. Korkuların kaybolduğu yerde sevgi gün yüzüne çıkar ve algılar açılır.

Biz bu eğitimlerimizle gebelerimizin önce yüreklerine hitap ediyoruz. Eğlenerek yapılan eğitimlerin sonunda Doğum Salonu ziyareti ile gebelerimizin bebeklerine kavuşacakları mekânı gezdiriyoruz. Çünkü Doğum Salonu; acı çekilecek bir oda değil, 9 ay süren bir yolculuk sonrası bebekleriyle kavuşacakları buluşma noktasıdır.

Gebeyi hastane ortamı hakkında bilgilendirmek, doğuma hazırlamak, doğum öncesi ve sonrası yaşanan kaygılarla baş etmesini sağlamak bu korkularla mücadele etmeyi kolaylaştırmaktadır.

Ağrı yönetimi teknikleri ve nefes egzersizleri konusunda bilinçlenen gebe, doğumunu bir travmadan öte keyfe dönüştürmektedir.

Doğum yapacağınız kaslarınız aynı bir hamak gibi yerleşmiştir ve bu şekilde üreme organlarını desteklemektedir. “Nefes farkındalığı ve yoga egzersizleri” bu kasların elastikiyetini arttırır. Gebelik Yogası, doğum kanalını gevşeterek bebeğin geçişini kolaylaştıran bir etki yapar.

Talep doğrultusunda baba adayları ile birlikte de eğitimler düzenlenmektedir. Baba adaylarını bu sürece dahil etmek eşler arasındaki bağları kuvvetlendirdiği gibi, yeni rollerini benimsemelerinde faydalı olmaktadır.

Gebe Okulu eğitimlerimize gebelerle birlikte yakınları da eşlik edebilirler.

Derslerimiz 3 Grup halinde ve gebelik dönemlerine uygun bir şekilde gerçekleşmektedir.

1.Trimester (0-3 Aylık Dönem)

2.Trimester (3-6 Aylık Dönem)

3.Trimester (6-9 Aylık Dönem)


Gebelere bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti bireysel/grup eğitimi şeklinde gerçekleşir.


Bireysel danışmanlıklar aşağıdaki yerlerde gerçekleşmektedir.

* Gebe İzleme Odası (Doktor istemi ile gebelerin tansiyon/nabızlarının ve kilolarının ölçüldüğü, bununla birlikte bireysel danışmanlık hizmeti verilen oda)

İletişim: 0364 219 30 00 Dahili:


* NST Odası (Gebelere doktor istemi ile NST çekilen ve anne sütü vb. hakkında bilgilendirme hizmeti verilen oda)

İletişim: 0364 219 30 00 Dahili: 2346

Grup eğitimlerimiz;

* Gebe Okulu hastanemizin A blok 3. katındadır. Sizin için özel olarak hazırlanan okulumuzda; gebeliğe ve doğuma dair her türlü bilgiye, renkli & eğlenceli konu anlatımlarımız ve uygulamalarımızla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca “GEBELİK YOGASI” ile bebeğinizi huzurla karşılayabilirsiniz.

İletişim: 0364 219 30 00 Dahili: 3330


Eğitimlerimiz;

* Kadın Doğum Uzmanı,

* Hemşire (Gebe Eğitmeni)

* Diyetisyen,

* Fizyoterapist,

* Psikolog tarafından verilmektedir.

Eğitimler; randevu ile oluşturulan gruplar halinde, her haftanın belirli günlerinde ve 3 oturumda gerçekleşir. Her oturum 3 saat sürmektedir. Talep ve ihtiyaç halinde eğitim seansları arttırılmaktadır.

Eğitim Programının Konuları:

1.Oturumda; * Tanışma * Üreme Organları ve Gebeliğin Oluşumu * Gebelikte Yaşanılan Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler * Gebelikte Günlük Yaşam * Gebelikte Beslenme * Gebelik İzlemleri, Rutin Yapılan Tetkikleri ve Bağışıklama * Gebelikte Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri * Gebelikte Tehlike Belirtileri 2.Oturumda; * Doğum Algısı ve DOĞUM KORKUSU * Doğum Ağrısı İle Baş Etmede İlaçsız Yöntemler * Doğum Süreci * Doğum Salonu Ziyareti 3.Oturumda; * Doğum Sonu Dönem ve Özellikleri, * Yenidoğanın Bakımı

* Emzirme (Uygulamalı) * Yenidoğan Banyosu vb.(Uygulamalı)

* Aile Planlaması Yöntemleri

Eğitimler; “Gebe Okulu Eğitim Kitabı” doğrultusunda hazırlanmıştır.

Eğitim konuları; gebelik haftanıza göre ayarlanacaktır.

3 Oturumu tamamlayan gebelerimize “Katılım Belgesi” verilmektedir.

Grup eğitimlerine katılan kişilerin kayıtları, “Gebe Okulu Katılımcı Bilgi Formu” ile kayıt altına alınır.

Grup eğitimlerinde, eğitim öncesi ve sonrası anket uygulanmaktadır.

Eğitimlerimiz ÜCRETSİZDİR!


WhatsApp Image 2022-05-24 at 10.57.27.jpeg
WhatsApp Image 2022-05-24 at 10.57.27 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-05-24 at 10.57.27 (2).jpeg
WhatsApp Image 2022-05-24 at 10.57.27 (4).jpeg
WhatsApp Image 2022-05-24 at 10.57.28.jpeg
WhatsApp Image 2022-05-24 at 10.57.28 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-05-24 at 10.57.28 (2).jpeg

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.png
10.jpg