Klinik Hakkında
26 Eylül 2023

YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ

 

Yenidoğan Yoğun Bakım ünitemiz 2. Basamak Yenidoğan Yoğun Bakım ve 1. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi olarak toplamda 28 kuvöz ile hizmet vermektedir.

Birimimizde 2 Yenidoğan Yoğun Bakım uzman hekimi, 18 yoğun bakım hemşiresi, 1 emzirme eğitim hemşiresi çalışmaktadır. Hemşirelerimizin çoğunluğu Yenidoğan yoğun bakım hemşireliği sertifikasına ve yanında NRP sertifikalarına sahiptirler. Yoğun bakımımızda prematüre bebekler başta olmak üzere her türlü sağlık problemi yaşayan bebeklere uzman ekibimizle birlikte ileri düzeyde sağlık hizmeti verilmektedir. 1 adet izolasyon odamız bulunup burada da izole tedavi edilmesi gereken bebekler yatmaktadır. Yoğun bakım ünitemize belli saatlerde annelerimizi alıp emzirme-bakım, kanguru bakımı gibi eylemleri hemşirelerimiz eşliğinde yaptırmaktayız. Bebeklerde çeşitli cerrahi girişimler sonrası post-op bakımları yapılmakta, uygun tedaviler planlanmaktadır. Çeşitli il ve ilçelerden, merkez özel hastanelerden sevkler kabul edilmektedir.

Yoğun bakım ünitemiz 2019 yılında BEBEK DOSTU YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ünvanını almıştır. 

ANNE MİSAFİRHANESİ VE ANNE BEBEK UYUM ODALARI

Anne Misafirhanesi

Anne misafirhanemizde toplamda 16 yatak ile bebeği Yenidoğan yoğun bakımda yatan annelerimize otelcilik hizmeti verilmektedir.

Annelerimiz burada kalıp beslenme saatlerinde ve bu saatler dışında da bebeklerini emzirmek için ve kanguru bakımı yapmak için yoğun  bakıma geçmekteler. Odalar ikişer kişilik olup iki yatak, iki yatak başı komidin bir adet üç kapaklı giysi dolabı bulunmaktadır. Dinlenme holünde koltuklar ve televizyonumuz vardır. Ayrıca annelerimiz için çok amaçlı ortak kullanım alanımız bulunmaktadır. Burada annelerimiz yemeklerini yiyip dinlenmektedirler. Bu alanda da televizyon, buzdolabı, çamaşır yıkama ve kurutma makinesi ile annelerimize evlerinde gibi hissettirip hizmet vermekteyiz.

Anne Bebek Uyum Odaları

Anne bebek uyum odalarımız tek kişilik olup yoğun bakımdan anne yanına geçişi uygun görülen bebekler anneleri ile birlikte kuvözlerinde monitörize takiple kalmaktadırlar. Odalarında yine tıbbi tedavileri devam etmekte bire bir emzirme eğitimlerini almaktadırlar. Tam anlamıyla anne bebek uyumu sağlanıp buradan bebekler salim bir şekilde taburcu edilmektedirler. Odalarımızda annelerimiz için yatak dolap ve komidin bulunmaktadır. Dinlenme holünde koltuk, televizyon ve anne sütü saklama dolabı bulunmaktadır.