Klinik Hakkında
26 Eylül 2023

EFOR (TREADMİLL) BİRİMİ

 

Efor birimi hastanemiz B Blok Birinci katında bulunmaktadır. (7) Hemşire görev yapmaktadır. Hafta içi beş gün mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir.

 

Efor Testi, kalp-damar hastalıklarının tanı ve takibinde yaygın olarak kullanılan bir testtir. Efor Testi, kişiye belli kriterlere uygun şekilde egzersiz yaptırılarak kalp iş yükünün arttırılması ve bu yüklenme esnasında kalp kasının beslenmesinde yetersizliğe yol açabilecek bir kalp damar hastalığının olup olmadığının araştırılmasıdır.

Birimimizde Ritim Holter, Tansiyon Holter cihazları takılmakta, Efor testi yapılmaktadır. (5) adet Efor cihazı, (30) adet Tansiyon Holter ve (20) adet Ritim Holter cihazıyla hizmet verilmektedir.

 

Efor testi aynı gün içinde veya yoğunluk durumuna göre en geç bir gün sonra yapılarak, sonuç testin yapıldığı gün raporlanmaktadır. Tansiyon ve Ritim holter aynı gün veya yoğunluk durumuna göre randevu verildiği gün takılır. Tansiyon holter hasta üzerinde (24) saat takılı kalır ve çıkarıldığı an raporlanır, Ritim holter hasta üzerinde doktor istemini göre (24) veya (48) saat takılı kalır ve çıkarıldığı an raporlanır.