SEVGİ DOLLU KALPLER
26 Eylül 2023


Gönderen İl:Çorum

Uygulama Adı: Sevgi Dolu Eller Minik Kalplere Dokunuyor Uygulaması

Sağlık Tesisi Adı: T.C Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Yenidoğan bebeklerin, hasta olarak yatışı yapılan çocukların ve gebe eğitimi için başvuran gebelerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayarak yardımlaşma ve dayanışmanın artması.

Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,): Yenidoğan yoğun bakım ünitesi, bebek emzirme ünitesi, çocuk servisleri, NST polikliniği, Gebe okulu

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?:EKİM 2020 de başlandı / sürekli

Nasıl Uygulandı:NST polikliniğine oluşturulan dolap ve Yenidoğan yoğun bakım ünitesi, bebek emzirme ünitesi, çocuk servisleri, Gebe okuluna oluşturulan stantlara gebe okulu ebesi ve hastane yönetiminin duyurusu ile tüm çalışanlardan getirilen kıyafet, şampuan, ıslak mendil, bebek bezi/yağı vb. malzemelerin bir araya getirilmesi ve dağıtılması ile uygulandı.

Kim tarafından uygulanabilir:Yenidoğan yoğun bakım ünitesi, bebek emzirme ünitesi, çocuk servisleri, NST polikliniği, Gebe okulu çalışanları

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Maddi olanağı olmayan ailelerin ihtiyaçları giderilerek zorluk yaşamamaları, yatışı yapılan bebek ve çocukların kıyafetsiz, malzemesiz kalmamaları sağlandı.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler:Herhangi bir problem ile karşılaşılmadı.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler:Yenidoğan yoğun bakım ünitesi, bebek emzirme ünitesi, çocuk servisleri, NST polikliniği, Gebe okulu ve hastane yönetimi bir araya gelerek bir alan oluşturmaları ve bu alanda ihtiyaçları profesyonellerce tespit edilen hasta ve hasta yakınlarına kapalı alanda (perde çekilerek) ihtiyacı olan malzemeyi çocuğun/bebeğin yaş grubuna göre alabileceğini belirtmeleri. Uygulamayı tüm hastane personeline duyurarak katılmak isteyenleri bilgilendirmelerini ve tamamen uygulamanın gönüllülük esasına dayalı olduğunu bildirmelerini.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz (Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Tüm sağlık tesislerinde uygulanabilir.

 

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Sevgi Dolu Eller Minik Kalplere Dokunuyor Uygulaması Başlatılmıştır. Uygulama Ekim/2020 de NST polikliniğine oluşturulan dolap ve Yenidoğan yoğun bakım ünitesi, bebek emzirme ünitesi, çocuk servisleri, Gebe okuluna oluşturulan stantlarla gebe okulu ebesi ve hastane yönetiminin tüm çalışanlara duyurusu ile başlamıştır.

Uygulama tamamen gönüllülük esasına dayalıdır. Kıyafet, bebek bezi, şampuan, ıslak mendil, bebe yağı vb. ürünler gönüllüler tarafından ilgili birime teslim edilip kıyafetler yıkanıp, ütülenerek yaş guruplarına göre ayrıştırılır, dolaplara ve stantlara konulur.

 

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve Çocuk servislerinde yapılan gözlem ve görüşmeler doğrultusunda ihtiyaç sahibi ebeveynler tespit edilerek, gebe okulu ebesine bilgi verir, NST polikliniğine yönlendirilen ebeveynler herhangi bir kayıt, sorgulama, bilgi talep edilmeksizin malzemelerin olduğu alana alınır, orada bulanan mahremiyet perdesi çekilerek ebeveynin ihtiyacı doğrultusunda malzemelerden alabileceği belirtilir.

Bu uygulama hem sağlık çalışanları dayanışma içine girerek mutlu olduklarını ve özellikle hasta çocuklara tıbbi hizmetler dışında bir kat daha faydaları olabildiği için kendilerini çok mutlu hissetmişlerdir. Ayrıca ihtiyaç sahibi aileler hastanemize bu hizmetinden dolayı teşekkürve memnuniyetlerinibildirmişlerdir.

Uygulamanın başladığı günden itibaren yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 50, bebek emzirmede 40, çocuk servisinde ise 60 ailemize yardımda bulunulmuştur.