AKUPUNKTUR
26 Eylül 2023


AKUPUNKTUR

 

Akupunktur; Latincede acus (iğne) ve punctura (delmek, batırmak) kelimelerinden türemiş bir sözcüktür.  Bu teknikte vücut yüzeyinde özellikli noktalara iğne batırarak tedavi uygulanır. Ancak vücuda hiçbir kimyasal madde veya ilaç verilmez.

 

Akupunktur binlerce yıldır uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çin’de 5000 yıl öncesine ait taş iğneler ile akupunktur yapıldığına dair kanıtlar mevcuttur. 

 

Akupunkturda iğneler, üzerinde “Qi” adlı yaşam enerjisinin aktığı düşünülen ve meridyen adı verilen yollar üzerine belirli noktalara batırılır ve bu şekilde enerji akışındaki engeller kaldırılıp düzeltilir.

 

Akupunktur binlerce yıldır bu şekilde çeşitli ilkelerle günümüze kadar ulaşmıştır. Ancak günümüzde bir çok ülkede yapılmış ve yapılmakta olan bilimsel çalışmalarda akupunkturun sadece mistik bir öğreti olmasının ötesinde ölçülebilir, fizyolojik etkileri üzerine olduğu gösterilmiştir.  Akupunkturun; ağrı kesici, dengeleşim sağlayıcı (homeostaz), psikiyatrik etkileri, bağışıklık sistem üzerine olan etkileri gibi çok sayıda etkileri vardır.

 

Dünya Sağlık Örgütü, akupunktur tedavisi ile ilgili olarak geniş bir uygulama listesi yayınlamıştır. Bu liste içinde bazı durumlar, kontrollü çalışmaları yapıldığı için etkili tedaviler olarak listelenmiştir. Bunlara şu durumlar örnek olarak verilebilir: baş ağrıları, kemoterapi ve/veya radyoterapinin yan etkilerini azaltmak, depresyon, adet sancıları, diz ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı, bulantı ve kusma, omuz ağrısı, ameliyat sonrası ağrılar, diş ağrıları, romatoid artrit, siyatik, tenisçi dirseği, kas-iskelet sistemine bağlı ağrılar. Bunun dışında Dünya Sağlık Örgütü akupunkturun; kireçlenme, tütün  yoksunluğu, obezite ve kilo kontrolü, kanser ağrısı, insülin bağımlı olmayan diyabetes mellitus, baş dönmesi ve kulak çınlaması ile giden meniere hastalığı, kaşıntı, ürolitiasis, tourrette sendromu, postherpetik nöralji gibi bir çok durumda da kullanılabileceğini belirtmiştir.

 

FDA (Food and drug administration) adlı kuruluş; sağlık bakım sağlayıcılarının ağrı yönetiminde çok disiplinli yaklaşımın bir parçası olarak akupunktur da dahil olmak üzere faydalı olabilecek; çeşitli tedavilerin kullanılmaları gerektiğini bildirmiştir.

 

Akupunktur, günümüzde üzerinde oldukça fazla sayıda bilimsel çalışma yapılarak etkili olduğu gösterilen bir uygulama olmuştur. Hekimler, akupunktur tedavisi almak konusunu soran hastalarını dinlemede istekli olmalıdır. Hastalarıyla işbirliği içine girerek bilimsel kanıtlar eşliğinde seçenekler sunabilmeli ve hastalarını bilgilendirebilmelidir.

 

Çok çeşitli durumlarda kullanılabilse de  akupunkturun en önemli uygulama alanı ağrılı durumlar olarak söylenebilir. Hastalar akupunktur uygulamasının kendisine uygunluğunu veya uygunsuzluğunu doktoruna danışarak belirlemelidir.

Akupunktur, T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Aile Hekimliği Bünyesinde uygulanmaktadır.