Hastanemizde Dünya Engelliler Günü
12 Aralık 2022

HASTANEMİZDE DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
         3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Başhekimimiz Doç. Dr. Sinan ZEHİR ve Hastane Yönetimimiz ‘’Sevgi Her Engeli Aşar’’ sloganıyla hastanemizde görev yapan özel gereksinimli personelimizin gününü kutladı. 
         Başhekimimiz Doç. Dr. Sinan ZEHİR konuşmasında ‘’Hayatın her alanında yer alan ve hastanemizin tüm birimlerinde hizmet üreten çok değerli engelli çalışanlarımızın iradelerinin önünde saygıyla eğiliyorum. Her günün bir önceki günden daha iyi olması için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz. Bu günün engellilere yönelik farkındalığın artmasına vesile olmasını temenni ediyor hayatımıza örnek olan tüm özel gereksinimli çalışma arkadaşlarımıza aileleri ile birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum’’ ifadelerini kullandı.
Hastanemizde engelliliğin önlenmesi amacı ile tüm bebeklere; yeni doğan işitme taraması, fenilketonüri taraması, biyotidinaz ve hipotiroidi taraması, gelişimsel kalça çıkıklığı erken tanı ve tedavisi, hemoglobinopati taramaları yapılmakta, erken yaş taramaları hazırlıkları yapılmaktadır. Ayrıca evinde sağlık hizmetine ihtiyacı olan engelli bireylere evde sağlık hizmetleri kapsamında, engelli, yatağa bağımlı, yaşlı, bakıma muhtaç, hastanede uzun süre tedavi görmüş ve tedavi devamının evde sürdürülmesi gereken vatandaşlarımıza, ihtiyaçları olan sağlık hizmetleri ev ortamında sunulmaktadır. Ocak ayından bu yana Evde Sağlık Hizmetleri birimimiz evinde sağlık hizmetine ihtiyacı olan 7000 bireye muayene, tetkik ve tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmeti vermiştir. 
          Engelli bireylerin sağlık hizmetine erişiminin kolaylaştırılması için hastanemizde engelli ve yaşlı hastalara hizmet alımlarını kolaylaştıracak, işlemlerinde yardımcı olacak refakatçi personel (hostes hizmeti) temin edilmekte, poliklinik hizmetlerinde öncelik sırasına uygun hareket edilmekte, engelli vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına kayıt ve kabul işlemleri yapılırken özel durumuna uygun şekilde gerekiyorsa oturması sağlanarak işlemleri yapılmakta, engelli ve kimsesiz hastaların başvurdukları sağlık kuruluşundan başka bir sağlık kuruluşuna nakli gerektiğinde imkanlar ölçüsünde transferi sağlanmakta ve engelli bireylere sağlık hizmeti sunum konusunda ilgili personel hizmet içi eğitimlerinin sürekliliği sağlanmaktadır.
 Halkımızın sağlık düzeyini yükseltmek ve geliştirmek için bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik koşulları nedeniyle özel ihtiyacı olan insanların (yaşlı, engelli, aile içi şiddete maruz kalan kişiler, sokak çocukları vb.) korunması ve kendi ihtiyaçlarına uygun sağlık hizmetlerine kolay erişilebilirliğin artırılmasına yönelik faaliyetlerimiz devam etmektedir. 
 
 

 
 

  • 7.jpeg
  • 4.jpeg
  • 6.jpeg
  • 5.jpeg
  • 3.jpeg
  • 2.jpeg
  • 1.jpeg