Geriatri Uzmanımız Hasta Kabulüne Başladı
13 Eylül 2022


Geriatri Uzmanımız Hasta Kabulüne Başladı

Geriatri Uzmanımız Uzm. Dr. Suna BÜRKÜK hastanemizdeki görevine başlamıştır. Mersin doğumlu olup Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. İç hastalıkları uzmanlık eğitimini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Geriatri yan dal eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Geriatri nedir? Kimler geriatri bölümüne başvurabilir?

Geriatri, iç hastalıkları bölümünün bir yan dalıdır. İç hastalıkları uzmanı olduktan sonra üç yıl yaşlı sağlığı alanında eğitim alınarak geriatri uzmanı olunur. Geriatri bölümüne 65 yaş ve üzerindeki tüm bireyler başvurabilir. Dahiliye bölümünde takip edilmesi gereken hastalığı olanlar (şeker, tansiyon, kolesterol yüksekliği, guatr, böbrek hastalığı, mide- barsak hastalıkları, kan hastalıkları, kemik erimesi gibi), özellikle çoklu hastalığı olan, çok sayıda ilaç kullanan, ilaçlarının düzenlenmesi gereken, beslenme bozukluğu olan, unutkanlık, uykusuzluk, sık düşme, idrar kaçırma gibi şikayetleri olan hastalar geriatri bölümüne başvurmalıdır. Açıklanamayan ve araştırılması gereken herhangi bir şikayeti olan (kilo kaybı, kansızlık, kan tetkiklerinde bir bozukluk gibi) hastalar da yine geriatri bölümünde tetkik ve tedavi edilebilirler.

Sadece hastaların değil sağlıklı yaşlanmak isteyen 65 yaş ve üstü bireylerin de geriatri bölümüne başvurması önerilmektedir. Geriatri bölümünde hastaya sağlıklı yaşlanma konusunda önerilerde bulunulur. Bireyin yaşam tarzında değişiklik yapabilmesi için rehberlik yapılır. Her yıl yapılması gereken tetkikler, taramalar (kanser, kemik erimesi gibi) yapılabilir. Koruyucu aşılar konusunda bilgi verilir. Genel sağlık kontrolünden geçmek isteyen yaşlı bireyler geriatri bölümüne başvurabilirler. Yaşlılarda sık görülen ancak sorgulanmaz ise gözden rahatlıkla kaçabilen depresyon, erken evre demans (bunama), idrar kaçırma (inkontinans), uyku bozuklukları, beslenme bozukluğu, kas erimesi (sarkopeni) gibi hastalıkların tedavisi ve önlenmesi geriatrinin temel ilgi alanıdır. Geriatri bölümünde hastanın tıbbi, sosyal ve günlük hayatı birlikte değerlendirilerek yaşlının fonksiyonelliği dikkate alınarak en uygun tedaviler seçilir. Yaşlının yaşam şartları, kaygı- korku- beklentileri, günlük ve enstürmental yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık durumu değerlendirilir. Geriatri bölümünün üç temel hedefi vardır. Bunlar;  sağlıklı yaşlanma ve yaşlının mevcut sağlığının korunması, hastalıkların tedavi edilmesi, mümkünse yaşam kalitesini iyileştirmektir.

Geriatri polikliniğimize iç hastalıkları kliniği’nden yeşil alan açılan hastalarımız MHRS üzerinden randevu alarak başvurabilirler. 

 

  • WhatsApp Image 2022-09-13 at 11.19.43.jpeg