Hastanemizde ilk defa ‘’Laparoskopik Dalak Koruyucu Distal Pankreatektomi’’ ameliyatı gerçekleştirildi
04 Ağustos 2022


Hastanemizde ilk defa ‘’Laparoskopik Dalak Koruyucu Distal Pankreatektomi’’ ameliyatı gerçekleştirildi

Hastanemizde  ilk defa pankreas kuyruk kanseri ameliyatı laparoskopik ( kapalı ) yöntem ile gerçekleştirildi.

Karın ağrısı, kilo kaybı şikâyetleri ile hastaneye başvuran Ş.S. isimli 51 yaşındaki kadın hastanın yapılan muayene ve radyolojik tetkiklerde pankreas orta ve kuyruk kesiminin içinde olan kanser tespit edildi.

Cerrahi Onkoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Gazi ALKURT ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Veysel Barış TURHAN tarafından Çorum’da ilk kez ‘’Dalak koruyucu distal pankreatektomi ‘’ ameliyatı kapalı yöntem ile yapıldı. Kanserli dokunun tamamı başarılı şekilde çıkartıldı. Hasta ameliyat sonrası 5. Günde sorunsuz bir şekilde taburcu edildi.

Daha önce de aynı ekip tarafından kapalı yöntemle yemek borusu, mide, kalın bağırsak kanserleri ameliyatları da başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Kapalı cerrahiler deneyimli bir ekip gerektiren iyi sağlanmış hastane koşullarında yapılması gereken ameliyatlardır. Ayrıca kapalı kanser ameliyatları erkenden ayağa kalkılabilen, daha az ağrı ve kanama yaşanan ameliyatlardır. Hastaların ameliyat sonrası konforu da kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar sonrası artmaktadır. Büyük merkezlerde yapılan bu özellikli laparoskopi becerileri gerektiren ameliyatlar hastanemiz Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Hastanemiz ve ilimizde ilk defa gerçekleştirilen ameliyat sonrası hastamızı Vali Yardımcımız Tamer ORHAN, İl Sağlık Müdürü’müz Uzm. Dr. Ömer SOBACI ve Başhekimimiz Doç. Dr. Sinan ZEHİR ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Ziyarette başhekimimiz Doç. Dr. Sinan ZEHİR ayrıca Cerrahı Onkoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Gazi ALKURT ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Veysel Barış TURHAN ile ekibini tebrik ederek teşekkürlerini sunarken hastanemizde güncel ve ileri düzey ameliyat ve tedavi sunumu için  hekimlerimize tüm desteğin artarak sürdürüleceğini belirtti. 

  • 7.jpeg
  • 6.jpeg
  • 5.jpeg
  • 4.jpeg
  • 3.jpeg
  • 2.jpeg
  • 1.jpeg