‘’ 1- 7 Ağustos ‘’ Dünya Emzirme Haftası
02 Ağustos 2022


‘’ 1- 7 Ağustos ‘’ Dünya Emzirme Haftası

 

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF her yıl 1-7 Ağustos tarihlerini “Dünya Emzirme Haftası” olarak kabul etmiştir. Dünya Emzirme Haftası çeşitli faaliyetler ile ülkemizde de  kutlanmaktadır.

Bebeğinizin büyüme ve gelişmesinin ideal şartlarda olabilmesi için en uygun besin anne sütüdür. Bebeğin emzirilmesi doğumdan sonra en kısa sürede başlatılmalıdır ve anne sütü ile bebeklerin tek başına ilk 6 ay emzirilmesi, 6. ayın ardından uygun ek besinlerle emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi gerekmektedir. Emzirmeye ne kadar erken başlanır ise süt üretimi o kadar çok ve uzun süreli olmaktadır.  Sütün bol ve uzun süre gelebilmesi için sık sık ve bebek her istediğinde emzirilmelidir.  Annenin günlük sıvı alımı sütün  yeterli olması için artırılmalıdır. Uygun emzirme için anne en rahat pozisyonu seçmelidir. Meme temizliğinde sadece anne sütü kullanılmalıdır. Anne dengeli beslenmeli, fırsat buldukça uyumaya ve dinlenmeye çalışmalıdır. Gece emzirmeleri mutlaka yapılmalıdır, hiçbir yiyecek ve içeceğin anne sütünden üstün olmadığı, lüzumsuz yere başlanan ek gıdalar nedeni ile bebeklerin kısa sürede anne sütünü bırakabilecekleri unutulmamalıdır.

Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır ve  anne sütü ,bebekleri enfeksiyonlara karşı korur, alerjik hastalıklar, zatürre, ishal  gibi durumlar daha az görülür. Anne sütünün kolay sindirilmesi, her zaman ve her yerde kullanıma hazır olması ile temiz ve uygun ısıda olması anne ve bebek açısından büyük kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır. Bu nedenle, bir bebeğin emzirilmesi sadece bebek için değil herkes için faydalıdır.

 Dünya Emzirme Haftasında Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak emzirme ve anne sütünün önemini vurgulayan hastane yönetiminin de katıldığı çeşitli etkinlikler düzenlendik. Kadın Doğum polikliniklerinin girişi, anne oteli ve doğum servisinin önüne açılan stantlar da broşürler dağıtıldı, anne ve anne yakınlarımıza konuyla ilgili farkındalık eğitimleri yapıldı. Hastanemiz ANNE  VE BEBEK DOSTU HASTANE olup annelerimize doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında emzirme eğitimi almış ebe-hemşirelerimiz tarafından eğitim verilmekte olup emzirme danışmanlığı konusunda annelerimize destek sunulmaktadır. Hastanemizde taburcu olan annelerimizin emzirme ile ilgili problemleri olduğu zaman başvurabilecekleri EMZİRME DANIŞMANLIĞI POLİKLİNİĞİ mevcuttur. Annelerimiz için hastanemizde uygun şartlar düzenlenmiş olup Hemşire Nurcan EKİCİ tarafından uygulamalı eğitim verilmektedir.

 

Müraacat: Emzirme Danışmanlığı Polikliniği

               A Blok Zemin kat kadın doğum plk girişi
               TLF ; 03642193000-2312


  • 9.jpeg
  • 8.jpeg
  • 7.jpeg
  • 6.jpeg
  • 5.jpeg
  • 4.jpeg
  • 3.jpeg
  • 2.jpeg
  • 1.jpeg