Klinik Hakkında
26 Eylül 2023


Gönderen İl: Çorum

Uygulama Adı: Kardiyak Rehabilitasyon

Sağlık Tesisi Adı: Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Kardiyak Rehabilitasyon, kalp hastasının ve beraberinde Covid-19 geçirmiş kişinin kalp ve akciğer kapasitesinin artması ve en kısa sürede iyileşmesi ve normal yaşantısına geri dönmesi için.

Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,): Kardiyak Rehabilitasyon

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?:03.03.2016/ Sürekli

Nasıl Uygulandı: Hastalarımız anjıo, sitent, balon, bypass sonrası hipertansiyon, perifer arter hastalığı, kalp yetmezliği, kalp kapak tamir replasmanları sonrası, Covid-19 sonrası Kardiyak Rehabilitasyon Polikiniğe başvurmaktadır.  Kardiyolog önerisinde gerekli testler yapıldıktan sonra hastalar 30 iş günü süreyle hastaya uygun olan seans saatlerinde Rehabilitasyon Ünitemizden faydalanmaktadır. Seanslar 40 dk bisiklet 20 dk egzersizle tamamlanmaktadır. Seansa başlamadan önce seansın 20. ve 40. Dakikalarında hastaların tansiyon nabız ve tako değerlerine bakılmaktadır. Hasta Kardiyak Rehabilitasyon Polikliniğine başvurduktan sonra, rutin tetkikler, cpet ve abi testi sonrası uygun olan seans saatinde Rehabilitasyona başlamaktadırlar. Hastalarımıza Rehabilitasyon fazları süresince hekimler tarafından vizit yapılmakta, eğitim hemşiresi tarafında eğitimler (kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalıkları, sağlıklı beslenme, akılcı ilaç kullanıcı, sigara ve alkolün zararları, egzersiz ve gevşeme, diyabet eğitimi) verilmekte ve diyetisyen takibi yapılmaktadır. Ayrıca hastalarımız için 24 saat ulaşabilecekleri bir WhatsApp hattımız mevcuttur. Rehabilitasyon seansları bitimi sonrasında 3-6 ay ve 1 yıl aralıklarla rutin kontroller yapılmaktadır.

Kim tarafından uygulanabilir: Kardiyak Rehabilitasyon Ünitesi bulunan hastanelerde uygulanabilir. Kardiyak Rehabilitasyon tam bir ekip işi olup; 2 Kardiyoloji Uzmanı 1 Fizik Tedavi Uzmanı 1 Fizyoterapist 1 Diyetisyen 3 Hemşire 1 Sekreter görev yapmaktadır. CPET Testi, ABI Testi, TEE için 2 Hemşire görev yapmaktadır.  Merkezimizde 15 hasta kapasiteli 5 seans boyunca günde 75 hastaya uygulanmaktadır.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Esas bileşeni egzersiz olmakla birlikte beraberinde hipertansiyon yüksek kolesterol diyabet gibi risk faktörlerinin etkin kontrolünü ve kilo verme sigara bırakma egzersiz alışkanlığının kazanılması solunum rahatlaması ve kalp hastalığının tekrarlayıcı olayla karşılaşma riskini azaltmayı hedefler. Merkezimize gelen hastalarımızın kalp damarları güçlenmekte tansiyon lipit düzeyi uyku apnesi gibi kronik hastalıkları kontrol altına almakta akciğer kapasitesi artmaktadır. Fiziksel aktivite süresince  kas gücü artırılmakta yaşam tarzı olumlu yönde değişmekte depresyon ve stresleri azalmaktadır. Gerekirse hastanın durumuna göre kilo vermesi için diyet uygulanmakta sigarayı ve alkolü bırakması için eğitim ve destek verilmektedir. Hastalar için bireyselleştirilmiş aorobik direnç ve esneklik egzersizlerinin uygun süre yoğunluk ve sıklıkla yapılması sağlanmaktadır. Ayrıca yeni koroner ataklarda hastane yatışlarımızda hastalık gösterme oranı ve ölüm oranında azalmalar gözlenmiştir.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Herhangi bir problem yok

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Ulaşım sıkıntısı yaşayanlar olduğu için servis ayarlaması yapılabilir ve merkez dışından(il dışı ilçeler,ve köyler)gelen hastalar için konaklama yerleri ile anlaşmalar yapılabilir.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Kardiyak Rehabilitasyon Ünitesi bulunan hastanelerde uygulanabilir.

 

Rehabilitasyona Başlamadan Önce Yapılan Tetkikler

Rutin Kan Tetkiki
Tansiyon ve RtimHolteri
Uyku Apnesi Testi
Ekokardiografi
EKG
ABI (Ankle – Brakialİndex)
CPET (KardiyoPulmoner Egzersiz Testi)
Tanita ( Vücut Kompozisyon Testi)
 

Rehabilitasyon Merkezindeki Cihazlarımız

CPET Cihazı
ABI Cihazı
5 Adet Tıbbi Bisiklet
11 Adet Manuel Bisiklet
1 Adet Kol Ergometri
2 Adet Yürüyüş Bandı
2 Adet Kürek Aleti
2 Adet Mekik Sehpası
4 Adet Ağırlık ve 4 Adet Antrenman İstasyonu
2 Adet Twister
Dambıllar ve Plates Topu, Spet Tahtası
1 Adet Tanita
1 Adet CPET
1 Adet TEE (Trans Özofageal Ekokardiyografi)


  • 7.jpg
  • DSC_4886.JPG
  • 4.jpg
  • DSC_4884.JPG
  • 2.jpg
  • 1.jpg