15 Ekim Dünya El Yıkama Günü
15 Ekim 2021


15 Ekim Dünya El Yıkama Günü

 

"Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), 15 Ekim tarihini "Dünya El Yıkama Günü" olarak kabul etmiştir bugünün amacı, El yıkamanın önemi ve el yıkamayı alışkanlık haline dönüştürmek, su ve sabunla el yıkamanın sürekliliğini sağlamaktır. Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. El yıkamak ile soğuk algınlığı, grip, ishal ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları da olmak üzere, zararlı mikroorganizmaların bulaşmasını önlemek için “En Basit,En Etkili veEn Ucuz “yöntemdir. Ellerimizi yıkayarak bir virüs yayıcı olmamız önlenebilir. Çünkübaşta virüs olmak üzere birçok mikroplar ile kirlenmiş ellerle tokalaşmak, kapı kollarına, asansör, cep telefonu, bankamatik düğmeleri gibi alanlara dokunmak, dokunulan her yerin virüs ile kirlenmesine hastalığın yayılmasına sebep olur.

Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Elleri temizlemek amacıyla uygulanan doğru teknik. Şu aşamalardan oluşur:
1. El yıkama öncesinde yüzük, saat gibi aksesuarlar çıkarılır. 

2. Akan su altında eller ıslatılır. 

3. Bilekler, avuç içi, ellerin sırt ve parmak araları ile tırnakların kenar ve uçları sabun ile köpürtülerek en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovuşturulur. 

4. Eller su altında iyice durulanır. 

5. Eller bileklerden başlayarak kâğıt havlu ile kurulanır.

 6. Aynı kâğıt havlu ile musluk kapatılır.


Elleri temizlerken anti bakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. Ellerin su ve sabunla yeterli sürede, doğru teknikle (elin her tarafına sabun ve su değecek şekilde) yıkanması korunmayı artırmak için önemlidir.