Çorum’ da İlk Kez Sitoreduktif Cerrahi + HİPEK Operasyonu Yapıldı
01 Temmuz 2021


Çorum’ da İlk Kez Sitoreduktif Cerrahi + HİPEK Operasyonu Yapıldı

Hastanemiz Cerrahi Onkoloji, Gastroenteroloji Cerrahi ve Kadın Hastalıkları Kliniklerinin koordinasyonuyla Sitoreduktif Cerrahi + HİPEK Operasyonu Çorum’da ilk kez başarı ile gerçekleştirildi.

60 yaşında over kanseri hastamız Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim Araştırma hastanesine genel cerrahi yan dal polikliniğine başvurması üzerine servise yatırılarak, hazırlıkları tamamlandı. Cerrahi onkoloji uzmanı Dr. Ertuğrul Gazı Alkurt, gastroenteroloji cerrahi uzmanı Dr. Doğukan Durak ve kadın doğum hastalıkları kliniğinden Doç. Dr. Cihan Toğrul Çorum'da ilk kez gerçekleştirilen sitoreduktif cerrahi + HİPEK operasyonunu başarı ile gerçekleştirerek hastayı sağlığına kavuşturdu.

Sitoreduktif cerrahi; hastanın karın içerisindeki tüm kanserli dokuları ile karın zarının çıkarılması işlemini ifade etmektedir. HİPEK (Hipertermiintraperitoneal kemoterapi) ise hastanın direk karın içerisine 41 dereceye kadar ısıtılan sıcak kemoterapik ilaçların bir saat süre ile verilmesi işlemidir.

Bu ameliyat sayesinde gözle görülemeyecek düzeydeki kanser hücreleri yok edilerek hastanın daha uzun yaşam süresi sağlanmaktadır. Bu ameliyatlar sadece büyük şehirlerde belli merkezlerde ve büyük ücretler verilerek yapılırken, Çorum'da hastanemiz imkânlarını kullanarak hastadan herhangi bir ücret talep edilmeden gerçekleştirmiştir. Bu konuda yardımlarını esirgemeyen kalp damar cerrahi kliniğine, perfuzyonist çalışanlarımıza ve emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

  • 1.jpg
  • 2.jpg