CERRAHİ ONKOLOJİ UZMANIMIZ GÖREVİNE BAŞLADI. ​
22 Ekim 2020


 

CERRAHİ ONKOLOJİ UZMANIMIZ GÖREVİNE BAŞLADI.

 

Hastanemizde Cerrahi Onkoloji Uzmanı olarak atanan Op. Dr. Ertuğrul Gazi ALKURT  hizmet vermeye başlamıştır.

Kanser vaka yönetiminin ekip çalışması gerektirdiğini, cerrahi onkoloji bilim dalı ekibin en önemli unsurlarından biri olduğunu ifade eden Op. Dr. Ertuğrul Gazi ALKURT ; ‘’Cerrahi Onkoloji; Ülkemizde Genel Cerrahi Uzmanlarının kanser cerrahisi üzerine belli bir süre boyunca eğitim alıp özelleştirdikleri bir yan daldır. Bu branş sadece kanser taraması, kanser ameliyatları ve kanser hastalarının ameliyat sonrası takipleri ile ilgilenir. Hastanemizde böyle bir yan dalın bulunuyor olması hem buradaki vatandaşlarımız hemde bizim için mutluluk verici bir durumdur. Hastanemiz Cerrahi Onkoloji bölümümüzde; kanser cerrahisi alanında radikal ameliyatlar ve kanser tedavisinde önemli yer teşkil eden minimal invaziv cerrahi işlemler için hizmet vermekteyiz. Hastanemizde kanserin cerrahi yoldan tedavi edilmesinde de multidisipliner bir tedavi yaklaşımı benimsiyoruz. Yapılan multidisipliner hasta değerlendirmeleri neticesinde hastalarımıza yönelik tedavi planları belirliyoruz. Sayın ALKURT, bu bağlamda kanser hastasının özellikle ameliyat olacağı doktora bilgi ve beceri konusunda güveninin tam olması gerektiğini söyledi. 

Hastane başhekimi Sayın Prof. Dr. Mesut Sezikli yaptığı açıklamada; başta meme ve tiroid olmak, kalın bağırsak, mide olmak üzere birçok kanser ameliyatının hastanemizde yapıldığını ve yeni doktorumuz ile güç kazanacağını belirterek, "Kanser; tanısı, tedavisi ve takibi ile uzun bir süreci kapsadığını, tanıyı hızlı bir şekilde koymanın, tedaviyi başarılı bir şekilde tamamlamak konusunda cerrahi onkoloji önemli bir paya sahip olduğunu belirterek, erken teşhisin hayat kurtaracağının altını tekrar çizdi. Hastalarımızın zaman kaybetmeden konuyla ilgili bir uzmanımıza başvurmaları gerektiğini belirtti. "Hastaların tedavi şansının böylece artacağına işaret eden Sezikli, ayrıca ileri evre kanser hastaları için de tanı, gerekli cerrahi müdahale ve tedavi yöntemlerinin hastanemizde uygulanması açısından önemini tekrar hatırlattı.

Sayın SEZİKLİ, Op. Dr. Ertuğrul Gazi ALKURT’a görevinde başarılar diledi.

 

CERRAHİ ONKOLOJİ NEDİR? HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

CERRAHİ ONKOLOJİ NEDİR?

Cerrahi, birçok kanserli hasta için hayati öneme sahiptir. Doktorların hastalığı teşhis etmelerine, aşamalarına, tedavi etmelerine, semptomları hafifletmelerine ve kanserin yayılmasını veya tekrar oluşumu engellemelerine yardımcı olabilir. 

Onkolojik Cerrahi, kanser teşhisi, kanserin evresinin tespiti ve tedavisi için cerrahiyi kullanmaya odaklanan bir alandır. 

Onkolojik cerrahlar, kanserli doku ve organların mümkünse çıkarmaya veya tümör boyutlarını küçültmeye yönelik cerrahilerin yanı sıra hastalığın neden olabileceği ağrıyı kontrol etmeye, hastanın kansere bağlı semptomları ve yan etkilerini yönetmeye yardımcı olmak için palyatif ameliyatlar da yapabilirler.

CERRAHİ ONKOLOJİ HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

Cerrahi Onkoloji Uzmanı tarafından, Meme, Tiroid, Yemek borusu, Mide, Pankreas, ince bağırsak, Kalınbağırsak ve Anal bölge kanserlerinin tedavisi modern yöntemler (Laparoskopik-Onkoplastik) ile gerçekleştirilmektedir.