CERRAHİ MÜDAHALELERİN GİZLİ KAHRAMANLARI ANESTEZİ ÇALIŞANLARIMIZIN “DÜNYA ANESTEZİ GÜNÜ”NÜ KUTLUYORUZ.
16 Ekim 2020


CERRAHİ MÜDAHALELERİN GİZLİ KAHRAMANLARI ANESTEZİ ÇALIŞANLARIMIZIN “DÜNYA ANESTEZİ GÜNÜ”NÜ KUTLUYORUZ.

Dünyadaki ilk anestezinin Amerik Birleşik Devletlerinde 16 Ekim 1846 tarihinde Amerika’da Dr. John Collins Waren tarafından Gilbert Abbott isimli işçiye uygulanmasına istinaden, 16 Ekim Dünya Anestezi Günü olarak kutlanmaktadır.

Anestezi; Anestezist tarafından uygulanan bir işlem olup, ameliyat öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanın ağrı duymamasını, yapılan girişime tahammülünü, ameliyattan sonra süreci hatırlamamasını ve konforunu sağlamak üzere geliştirilmiş bir dizi tıbbi uygulamanın adıdır.

Genel ve lokal anestezi olarak iki şekilde uygulanır. Anestezi, kelime anlamı olarak "hissizlik, duyusuzluk" demektir. Bundan dolayı ameliyatlar hasta için ağrısız ve hatırlanmayan işlemlerdir. Ancak güvenle ameliyat olabilmeniz için duyunun ortadan kaldırılması gerekli olmakla birlikte yeterli değildir. Ameliyat sırasında, solunum, dolaşım gibi yaşamsal işlevleriniz de kontrol altında tutulmaktadır. Bu nedenle anestezi uzmanı hastanın her bakımdan koruyucusudur. Anestezi; uzman hekimiyle, teknikeriyle, teknisyeniyle, hemşiresiyle bir ekip işidir ve bu ekip tüm diğer disiplinlerle işbirliği içinde çalışır. Anestezi ekibini ameliyat öncesi, ameliyat süresince ve sonrasında hastayı takip eder, bu süreçlerde hastaların ağrı duymasını engelleyerek hayati fonksiyonlarının sürdürülmesi için gerekli bakım ve tedavileri uygularlar.

Dünya Anestezi Günü dolayısıyla Anestezi hekim, hemşire ve teknisyenlerle biraraya gelen hastane başhekimi Sayın Prof. Dr. Mesut SEZİKLİ, konuşmalarında  “Covid pandemisi süresinde de çalışmalarında aynı titizlik ve özveriyi gösterdikleri için hastane anestezi çalışanlarına teşekkürlerini ileterek, sağlık camiamızın vazgeçilmez bir parçası olan anestezi çalışanlarımızın “Dünya Anestezi Gününü Kutlar, Sağlıklı Günler Dilerim.” dedi.

Cerrahi işlemlerin gizli kahramanları anestezi hekim, hemşire ve teknisyenlerimizin 16 Ekim Dünya Anestezi Günü Kutlu Olsun.

  • WhatsApp Image 2020-10-16 at 16.31.34.jpeg
  • WhatsApp Image 2020-10-16 at 16.31.35.jpeg
  • WhatsApp Image 2020-10-16 at 16.31.36.jpeg
  • WhatsApp Image 2020-10-16 at 16.31.37.jpeg