Emzirme Haftası
30 Eylül 2020

Sağlıklı nesiller sağlıklı gelecek için ANNE SÜTÜ


   Bütün bebekler ve çocuklar sağlıklı olmak, sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise; bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Sağlıklı bir büyümeye giden yolda atılması gereken ilk adım anne sütü ile emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.
 

  Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için şart koşmakta ve her yıl ekim ayının ilk haftasını "Dünya Emzirme Haftası” olarak kutlamaktadır. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları ve bütün sağlık personelinin çabalarıyla ülkemizde ilk 6 ay sadece anne sütü verme ve emzirme oranları giderek artmaktadır.
 

   Anne sütü; yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan her besini tek başına sağlayabilen en doğal, en taze, en ekonomik besin olma özelliğine sahiptir. Bebekler 6.aydan sonra da ek besinlerle beraber 2 yaş ve üzerine kadar emzirilmeye devam edilmelidir. Özellikle yaşamın ilk altı ayında beslenmenin sadece anne sütü ile gerçekleşmesi, anne ile bebeğin sağlığı için fiziksel ve ruhsal yönden önemli bir etkiye sahiptir. Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum (ağız sütü) bebeğin ilk aşısı niteliğinde olup, yüksek protein ve vitamin içeriği ile bebeğin beslenmesini sağlayarak ishal, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklara karşı korur.

   Hastanemiz ANNE VE BEBEK DOSTU HASTANE’dir. Annelere doğum öncesi, doğum sonrası bu konuda eğitim almış ebe-hemşirelerimiz tarafından eğitim verilmektedir. Bu konuda annelere güven ve destek sunulmaktadır. Hastanemizden taburcu olan annelerimizin emzirme ile ilgili problemleri olduğu zaman başvurabilecekleri Emzirme Danışmanlığı polikliniği mevcuttur. Annelerimiz için uygun şartlar düzenlenmiş olup Hemşire Nurcan EKİCİ tarafından uygulamalı eğitim verilmektedir.

Müracaat: Hastanemiz Zemin Kat A Blok Çocuk Poliklinikleri Yanı
Telefon : 0364 219 30 00        Dahili: 2353
  • Emzirme1
  • Emzirme2
  • Emzirme3
  • Emzirme4
  • Emzirme5