13 EYLÜL DÜNYA SEPSİS FARKINDALIK GÜNÜ
16 Eylül 2020

,
31850,brosurpdf.pdf

13 EYLÜL DÜNYA SEPSİS FARKINDALIK GÜNÜ

Ne Kadar Çok Kişi Bilirse O Kadar Çok Kişi Güvende Olur

 

 

13 Eylül Dünya Sağlık Örgütü tarafından ve Uluslararası Sepsis Birliği (GSA) tarafından 2012 yılından itibaren 13 Eylül Dünya  “Sepsis Farkındalık Günü” olarak kabul ediliyor.

 

SEPSİS NEDİR?

Sepsis, vücudun her hangi bir infeksiyonuna karşı, kendi organ ve dokularına zarar verecek şekilde oluşturduğu kontrolsüz cevapdır.
Sepsise yol açan enfeksiyonların başında zatüre, idrar yolu enfeksiyonları, deri veya yara enfeksiyonları, karın içi infeksiyonları ve menenjit gelmektedir.
Uzmanlar tarafından sepsis hastalığının her yıl dünyada 30 milyondan fazla insanı etkileyen bir sağlık problemi olduğu belirtiliyor. 
Tüm dünyada görülmekle birlikte, sıklıkla düşük ve orta düzey gelirli ülkelerde anne ve bebek ölümlerinin en başta gelen sebepleri arasındadır.
 
Sepsis, her yıl yaklaşık 50 milyon kişiyi etkileyen ve 11 milyon ölüme yol açan acil bir durumdur. Bu da kabaca 3 saniye bir ölüme denk gelmektedir.
Ölümle sonuçlanmadığı durumlarda ise ömür boyu süren rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

 

SEPSİS BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

En sık bulguları arasında yüksek ateş, üşüme tireme, kas-eklem ağrıları, özellikle ileri yaşlarda daha sık görülen bilinç bulanıklığı,
konuşma bozukluğu, nefes darlığı, idrar yapamama, ciltte kırmızı lekeler görülmektedir
Erken saptanıp tedavi edilmediği taktirde, ölüme kadar giden ciddi sonuçlar doğurmaktadır.

Herkeste görülebilme ihtimali olmakla birlikte en sık;1 yaş altı bebekler, 60 yaş üstü erişkinler, kronik karaciğer, böbrek,
kalp ve akciğer hastalığı, şeker hastalığı, AIDS, kanser gibi bağışıklık sistemi zayıflatan hastalığı olanlar ve dalağı ameliyatla alınmış hastalar risk altındadır.

 

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

 

1 yaş altı çocuklar, 60 yaş üzerindeki erişkinler, kronik akciğer, karaciğer ve kalp hastalığı olanlar, dalağı alınmış kişiler,
bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar, diyabet ve AİDS hastaları

 

 

SEPSİS NASIL ÖNLENİR?

 

Korunmak için en önemli yol hastalıklara karşı aşılanmak, el yıkama alışkanlığının edinilmesi, temiz su ve temiz gıda, güvenli doğum ve farkındalıktır. 
Sepsis önlenebilen bir hastalıktır, bu da ancak farkındalığın artması ile mümkündür. Farkındalığın artırılması için Uluslararası
Sepsis Birliği (GSA) tarafından 2012 yılından itibaren 
13 Eylül Dünya Sepsis Günü olarak anılmaktadır.

Unutmayalım;” SEPSİSTE FARKINDALIK HAYAT KURTARIR’’