HASTANEMİZDE YENİ BİR ADIM: LAPARASKOPİK SÜRRENAL CERRAHİSİ
19 Şubat 2020


HASTANEMİZDE  YENİ BİR ADIM: LAPARASKOPİK SÜRRENAL CERRAHİSİ

(Kapalı Yöntem İle Böbrek Üstü Bezi Ameliyatı)

Böbrek üstü bezleri her iki böbreğin üzerinde birer adet olan 3-5 gr ağırlığında metabolizmayı düzenleyen birtakım hormonlar (kortizol, aldosteron, adrenalin vs) salgılayan bezlerdir.

Böbrek üstü bezi kitleleri sıklıkla rastlantısal olarak saptanır. Bu kitlelerin %80-85 gibi büyük bir bölümü 4 cm'den küçük, hormon salgılamayan, iyi huylu kitlelerdir.
Bu gruptaki hastalara herhangi bir tedavi önerilmez ve yıllık kontrollerinin yapılması yeterlidir. Diğer yandan tedaviye dirençli tansiyon yüksekliği, aşırı kilo artışı,
kan şekeri düzensizliği, aşırı sinirlilik hali gibi bozukluklara neden olan hormonları salgılayan,4-6 cm'den büyük veya kötü huylu olduğu düşünülen böbrek üstü bezi kitleleri ve kistleri ise tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hastaların ilk değerlendirmesi “Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları’’ bölümünce yapılır ve belirtilen olumsuz faktörlere sahip hastalar Üroloji Bölümüne cerrahi için yönlendirilir.
Uygulanması gereken cerrahi işlem böbrek üstü bezinin tamamen veya kısmen alınmasıdır. Günümüzde bazı merkezlerde bu tür cerrahiler açık cerrahi yöntem ile yapılırken
hastanemizinde içinde olduğu kısıtlı sayıda merkezde laparaskopik olarak yapılabilmektedir.

Sağ yan ağrısı ile hastanemiz üroloji polikliniğine başvuran 73 yaşında ki erkek hastamıza yapılan tetkikler sonunda sağ böbrek üstü bezinde 8 cm’lik kist tanısı konuldu.
Hastamıza Üroloji kliniğimiz doktorları tarafından başarılı bir operasyon ile Laparaskopik kistektomi + parsiyel sürrenalektomi
(kistin ve  böbrek üstü bezinin bir kısmının alınması) operasyonu uygulandı. Hastamız ameliyat sonrası 3. Gün şifa ile taburcu edildi.

Laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntem açık cerrahiye kıyasla,  kısa yatış süresi, hızlı iyileşme, ameliyat sonrası daha az ağrı ve çok daha kozmetik bir görünüm sağlanmaktadır.