GETAT (Geleneksel Tamamlayıcı Alternatif Tıp )
28 Mart 2022


Gönderen İl: Çorum

Uygulama Adı: GETAT  (Geleneksel Tamamlayıcı Alternatif Tıp )

Sağlık Tesisi Adı: Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Dünya Sağlık Örgütüne göre geleneksel tıp, fiziksel ve ruhsal hastalıkları koruma, bunlara tanı koyma iyileştirme ve tedavi etmenin yanında, sağlığın sürdürülebilmesinde de kullanılan farklı kültürlere özgü teori inanç ve tecrübelere dayalı (izahı yapılabilen veya yapılamayan) bilgi teori ve uygulamalar ürünüdür. Tamamlayıcı tıp ise ilave yarar sağladığına inanılan sağlık uygulamalarının konvansiyonel tıpla birlikte kullanılmasını ifade eder. Bu yüzden ilgili alanda da hastalarımıza hizmet vermek istenmiştir.

Hangi Alanda Uygulandı : Poliklinik

Nasıl Uygulandı:Sertfikası olan hekimlerimizceKilo kontrolü , Migren, Gerilim tipi baş ağrısı, kireçlenme , kas iskelet sistemi hastalıkları, Romatizmal hastalıklar, siyatik, Bel ağrısı, omuz ve sırt ağrıları, post operatif ağrılar konusunda şikayeti olan hastalarımıza uygulamalar yapılmaktadır.

Kim tarafından uygulanabilir: sağlık bakanlığı onaylı sertifikası olan hekimler tarafından uygulanabilir.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Uygulama öncesinde hastalarımızdaki ağrılar doktor orderine göre tedavi edilmekteydi. Ordere ilave GETAT uygulamaları ile memnuniyet geribildirimleri %80 oranında artmıştır.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Herhangi bir problemle karşılaşılmamaktadır.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Uygulamalar; alanında uzman yetkili hekimler tarafından aseptik şartlarda  yapılması gereklidir.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikası olan hekimlerin görev yaptığı hastanelerde uygulanabilir.

  • DSC_8743.JPG
  • DSC_8747.JPG
  • DSC_8759.JPG
  • DSC_8753.JPG
  • DSC_8741.JPG