T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok
Eğitim ve Araştırma Hastanesi

KARDİYAK REHABİLİTASYON Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020

KARDİYAK REHABİLİTASYONKARDİYAK REHABİLİTASYON

Kardiyak Rehabilitasyon, kalp hastasının en kısa sürede iyileşmesini ve normal yaşantısına geri dönmesini sağlayan çok yönlü yaklaşım bütünüdür. Esas bileşeni egzersiz olmakla birlikte beraberinde hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, gibi risk faktörlerinin etkin kontrolünü  ve  kilo verme, sigarayı bırakma, egzersiz alışkanlığının kazanılmasını kalp hastalığın tekrarlayıcı olayla karşılaşma riskini azalmayı hedefler.

Fiziksel aktivite süresince kas gücü arttırılmakta,  yaşam tarzı olumlu yönde değişmekte, depresyon ve stresleri azalmaktadır. Hastalık sonrası içe dönüşler daha etkin olmakta maluliyetleri azaltmaktadır. Hastalarımız 1,5 ay süresince egzersiz ve eğitimlerin akabinde fonksiyonel kapasiteleri yükselmiş, motivasyonları artmış, kalp hastalığından korkan değil onunla uyumlu yaşayabilen bireyler olmuşlardır.

Kardiyak Rehabilitasyon Ünitemizde

Merkezimizde 15 bisiklet, 2 twist, 1 kardiyopulmoner egzersiz testi cihazı, 1 stres ekokoardiografi ergometre, 2 mekik aleti, 1 kol ergometre, 2 adet kürek aleti, 5 adet  kombine egzersiz aleti vücut kompozisyon için  tanita MC 980, ağırlık setleri, gevşeme ve esneme icin yardımcı ekipmanlar  4 hemşire  2 fizyoterapist, 1 sekreter, 2 kardiyolog,  1 fizik tedavi  uzmanı  ve  1 diyetisyenle hizmetine 180 m2  gibi  daha geniş bir alanda hizmetine devam etmektedir. Günde 5 seans toplamda 60’in üzerinde hastaya hizmet vermektedir.

*Seanslar Sırasında Hastalarımızın Kalp Ritmi ve Tansiyon Takibi Eğitimli Ekip Tarafından Yapılmaktadır.

*Fizyoterapistimiz Tarafından Egzersizler Kontrollü Bir Şekilde Yaptırılır…

*C-Pet ( Kardiyopulmoner Egzersiz) Testi Sırasında Kalp Kapasitesi ve Yetmezliğini değerlendirmekteyiz

Kimlere Rehabilitasyon Yapıyoruz?

Esas olarak hasta profilimiz, kalp ameliyatı olmuş ( Bypass veya kapak ameliyatı ) , kalp krizi gecirip stent takılmış, kalp yersizliği olan ve ayak damar tıkanıklığı olan hastalarımız olmakla birlikte tüm kalp hastaları potansiyel adaylarımızdır.  Hastalarımıza rehabilitasyon fazları süresince hekim tarafından vizit ve eğitim yapılmaktadır. Ayrıca hastalarımızın 7-24 ulaşacağı whatsapp hattımızla onlarla sürekli iletişim halindeyiz.

Düzenli Olarak Eğitimler Yapıyoruz

Kardiyak Rehabilitasyon Ünitesi’ne gelen hastalara düzenli olarak kalp sağlığı, hipertansiyon, akılcı ilaç kullanımı, tuz kullanımı, sigara ve alkolün zararları, stresle baş etme yöntemleri, kolestrol ve kallp damar hastalıkları, diyabet eğitimi verilmektedir.

 

Kalbinizin Attığı Her Yerde Biz Varız…

Kalbiniz Güvende Dediğimiz Anlar Kıymetlidir…

Kardiyak Rehabilitasyon Yaşama Yıllar Yıllara Yaşam Katar…

 

Paylaş