T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemizde Dev Tümör Başarıyla Çıkarıldı

Güncelleme Tarihi: 28/09/2018

     Hastanemiz Genel Cerrahi kliniğine karında şişlik, nefes alamama şikâyeti ile başvuran ve yapılan tetkikler sonucunda 35 cm’lik dev tümör tespit edilen 72 yaşındaki hasta gerçekleştirilen başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu. 

Doç. Dr. İbrahim Tayfun Şahiner, Op. Dr. Ramazan Topçu ve genel cerrahi ekibi tarafından başarılı bir şekilde ameliyat edilen hastanın karnından 13,5 kg ağırlığında, 35 cm boyunda ve 26 cm eninde dev tümör çıkartıldı. 

Karın zarı altından köken olan ve etrafındaki pek çok hayati organı etkileyebilen “Retroperitoneal Liposarkom” isimli bu tümör deneyimli ellerde ve merkezlerde teşhis edilip ameliyat edilebilmektedir. 

Yapılan ameliyata ilişkin bilgiler veren Doç. Dr. İbrahim Tayfun Şahiner, tümör çıkartılırken karaciğer, böbrek, idrar yolu ve ana toplardamarın korunduğunu ifade ederek teknik olarak oldukça zor olan bu tür ameliyatların genel cerrahi kliniğinde başarıyla yapıldığını belirtti. 

Tıp literatürü incelendiğinde bu boyut ve ağırlığa ulaşan, geride tümör dokusu bırakılmadan başarılı bir şekilde ameliyat edilip şifaya kavuşan nadir vakalar olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Şahiner, ameliyat sonrası takip ve tedavisinde herhangi bir problem olmayan hastanın ameliyat sonrası 3. gün şifa ile taburcu edildiğini ve günlük yaşamına sağlıklı bir şekilde döndüğünü söyledi. Doç. Dr. Şahiner, çok yüksek derecede hayati tehlike içeren ve teknik olarak çıkarılması çok zor olan bu tür kanser ameliyatlarının hastanemizde yapılıyor olmasının Çorum ve bölgemiz adına gurur verici olduğunu vurguladı.