T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok
Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Kardiyak Rehabilitasyon ve Anjiyografi Ünitesi Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021

Kardiyak Rehabilitasyon ve Anjiyografi Ünitesi


KARDİYAK REHABİLİTASYON

 

Kardiyak Rehabilitasyon; kalp damar hastalığı olan kişilerin fiziksel, psikolojik ve fonksiyonel kapasiteye ulaştırmak, kalp damarlarını güçlendirmek amacıyla uygulanan multidisipliner bir programdır. 2016 Şubat ayından itibaren hastanemiz bünyesinde hizmet veren ünitemiz donanımlı altyapısı ile yılda 300’e yakın kalp hastamızın faydalandığı ünitemizde 2 Kardiyoloji Uzmanı, 1 Fizik Tedavi Uzmanı, 1 Diyetisyen, 1 Fizyoterapist, 4 Hemşire, 1 Tıbbi Sekreter ile hizmet vermektedir. Kalp krizi geçirmiş, stent takılmış ya da by- pass operasyonu olmuş hastaların iyileşme dönemlerinde onların ellerini tutarak yaşama daha sağlıklı ve zinde bireyler olmalarını sağlamak amacıyla ünitemiz hizmet vermektedir. Egzersiz antrenmanları, diyet danışmanlığı, psikososyal destek, kalp hastalığı eğitimleri ile hastalarımızın bireysel “Yaşam Koçu” olarak hastalarımıza destek olmaktayız.

Hastalarımız birimimize geldiğinde öncelikle ayaktan tansiyon ve ritim monitorizasyonu, “Kardiyopulmoner Egzersiz Testi’’, solunum fonksiyon testi, ayrıntılı kan tahlilleri, bölgesel yağ oranları dahil ayrıntılı vücut kompozisyon analizi yapıldıktan sonra egzersiz programımıza almaktayız. Bu testlerde anormallikler tespit edildiğinde gerekli tedaviler yapıldıktan sonra hastalarımız programa dahil edilmektedirler. Antrenmanlar sırasında göğüse takılan kablosuz sistem ile alınan EKG’si anlık olarak deneyimli hemşirelerimizce izlenmektedir. Böylece en ciddi olan kalp hastalarında bile egzersizi güvenli hale getirerek hastalarımızın kalbini güçlendirmekteyiz.

ANJİYOGRAFİ  ÜNİTESİ

5 yılı aşkın sürede 16 bin kalbe dokunan Koroner anjiyografi ünitemiz kurulduğu günden beri binlerce kez kalp krizlerine müdahale ederek Çorum halkına hayat vermiştir.

Bu süre zarfında sadece kalp damarlarının anjiyografisi değil her yıl onlarca kalp deliği olan hastalarımızın, yarım saat süren ameliyatsız bir yöntemle delikleri kapatılmıştır. Bu hastalar 24 saatten kısa sürede taburcu olup günlük işlerine devam edebilmektedir. Hastalarımız için önemli bir konfor olan bu ameliyatsız yöntem, hastalara başka merkezlere sevk çilesi olmadan daha da fazla konfor sağlamaktadır.

Bunlara ilave olarak bacak damar tıkanıklıkları olan hastalarımıza stent ve balon uygulamaları yaparak tıkalı damarları açmaktayız. Bu işlem için çevre illerden de kliniğimize hasta refere edilmektedir. Böylece hastalarımız daha rahat yürüyebilmekte ve birçoklarının ayakları kesilmekten kurtulmaktadır. Kliniğimize ayaklarında ciddi yaralar varken gelen hastalar bacak damarları açıldıktan sonra yaraları hızla iyileşme sürecine girip, yürüyebildikleri konforlu günlerine tekrar dönebilmektedirler.

Anjiyografi ünitemizde elektrofizyoloji – ablasyon işlemleri de yapılabilmektedir. Yüzlerce ritim problemi olan ve kalp atışları 200’lere kadar çıkan hastalarımızın şifaları, ablasyon ( yakma ) işlemi ile kliniğimiz hekimlerinin ellerinde olmaktadır. Yeni hastanemize geçtikten sonra bu yoğun yüke daha rahat yetişebilmek için ikinci anjiyografi cihazımızı hastane bünyemize kattık. 14 yataklı günü birlik anjiyografi servisi, 30 yataklı kardiyoloji servisi ve 18 yataklı koroner yoğun bakım ünitesinin de desteğiyle bu iki anjiografi cihazımızla 7 /24 esasına göre çalışmaktayız. Her an hazır kardiyoloji uzmanı, hemşiresi ve teknisyenleri ile Çorum ve çevre illere kalp krizi hastaları için acil müdahale merkezi olmuştur. Her bir dakikanın önemli olduğu kalp krizinin erken saatlerinde hizmetlerini gecenin her vakti ekibini hazır tutarak devam ettiren merkezimiz, şifa veren el olmaya devam etmektedir. Kardiyoloji ekibi; deneyimi, tıbbi cihaz alt yapısı ve son beş yılda sunduğu özverili hizmetleriyle kendini ispatlamış ve Kalp’lerimizi kazanmıştır. Varlıklarıyla sağlıklı ve güvendeyiz…

  • 2018-05-02-PHOTO-00000012.jpg
  • 2018-05-02-PHOTO-00000017.jpg
  • 2018-05-02-PHOTO-00000021.jpg
  • 2018-05-02-PHOTO-00000022.jpg
  • 2018-05-02-PHOTO-00000027.jpg
  • WhatsApp Image 2018-05-02 at 15.40.52 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2018-05-02 at 15.41.47 (1).jpeg
Paylaş