T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Tarihçemiz

Güncelleme Tarihi: 08/08/2017

Tarihçemiz

          Hastanemiz 1918 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Başlangıçta tek bina halinde hizmet veren hastanemize, biri 1973 yılında, diğeri 1989 yılında yapılan on birer katlı iki blok ana bina ve diğer ekler ilave edilmiştir. 2007 yılı başında hizmete açılan ek bina ile son şeklini almıştır. Hastanemizde 1.seviye 5 adet dahili ve cerrahi yoğun bakımlar,2. ve 3. seviye anestezi ve reanimasyon yoğun bakım, 1.seviye Koroner yoğun bakım, 3. seviye KVC yoğun bakım ve 1.ve 2.seviye Yenidoğan yoğun bakım ünitelerimiz mevcuttur.

          Hastanemizin girişinde yer alan binada Nükleer Tıp ve Diyaliz birimleri mevcuttur. Yine girişte yer alan 3 katlı diğer binamızda ise Gelir Tahakkuk, Döner Sermaye Saymanlığı,  Sağlık Kurulu ve Patoloji Laboratuvarı yer almaktadır. 2004 yılı sonunda polikliniklerimiz yeniden düzenlenmiş klinisyenin her birine birer poliklinik odası oluşturarak “Hekim Seçme Hakkı” sağlanmıştır.

          2005 yılı içinde, hizmet alımı usulü ile temin edilen, en son teknolojiye sahip MR ünitesi ve Nükleer Tıp Bölümü hastanemiz bünyesine katılmıştır.

          Kan Merkezimiz, 2005 yılı içinde alınan cihazlar ile kan ürünlerini ayrıştıracak hale gelmiştir.

          2007 yılının başında 250 yatak kapasiteli yataklı servis, acil, yemekhane, konferans salonu ve idari hizmet birimlerinden oluşan modern ek bina hizmete açılmıştır.

          2011 yılında hastanemizin bahçesinde yer alan Toplum Ruh Sağlığı merkezimiz açılmıştır.

          Ameliyathanemizi daha modern bir hale getirmek için çalışmalar başlatılmış,2007 yılının sonunda tamamlanmıştır 1 Haziran 2008 tarihi itibarı ile Sağlık Bakanlığımızın politikaları doğrultusunda ilimizde bulunan Hasanpaşa Devlet Hastanesi ile Doğum ve Çocuk Hastanesi, Çorum Devlet Hastanesi bünyesinde birleştirilmiştir. Hasanpaşa Devlet Hastanesinin yataklı servisleri kapatılmış, poliklinik binası ise Çorum Devlet Hastanesi Semt Polikliniği olarak hizmet vermeye başlamıştır Yatak kapasitemiz 630 ‘dur. Hastanemize bağlı olarak hizmet veren Diş Tedavi ve  Protez merkezi  ayrılarak ayrı bir  hastane olarak hizmet vermeye başlamıştır.

           Ayrıca 2012 Kasım ayında KVC Yoğun Bakım ve Anjiyo Ünitesi Hizmet vermeye başlamıştır.

          İlimiz;    Karadeniz Bölgesinin İç Anadolu’ya açılan kapısı Çorum İlimizdir. Çorum denilince akla gelen ilk şey Çorum leblebisidir. Çorum, dünyanın en iyi leblebi ve en iyi pirinç üretimine sahiptir. Çorum, toprak ve makine endüstrisi bakımından da oldukça gelişmiş bir ilimizdir. Daha çok Karadeniz İklimi görülür. Yazın sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve genel olarak kar yağışlıdır. Çorum halkının geçimi, tarım, hayvancılık, sanayi ve ticarete dayanır. En çok yetiştirilen tarım ürünleri;  buğday, şeker pancarı, arpa, soğan, domates, patates, kavun, karpuz, üzüm, nohut,  pirinç, ayçiçeği, yeşil mercimek, ceviz, elma ve kirazdır. Hayvancılık ise ikinci dereceye sahiptir. Yumurta, deri, süt, arıcılık, tavukçuluk önemli hayvancılık ürünleridir.

          Son Nüfus Sayımına Göre Çorum Nüfusu : 529.975

          Çorum ilimizin nüfusu 529.975 olup, il plaka kodu 19,il alan kodu 364’dür.

 

Fizikî Yapı

 

          Bahçelievler Mahallesinde bulunan hastanemiz 52.591 m² arsa üzerine 7 Bloktan oluşmaktadır. A Blok  (4.706 m² oturum alanı, 16.812 m² kapalı alan), B Blok (328 m² oturum alanı, 3.542 m² kapalı alan), C Blok (2.611 m² oturum alanı, 17.851 m² kapalı alan), D Blok (2.200 m² oturum alanı, 7.300 m² kapalı alan), E Blok (494 m² oturum alanı, 1.334 m² kapalı alan), F Blok (408 m² oturum alanı, 970 m² kapalı alan), G Blok (176 m² oturum alanı, 528 m² kapalı alan) olmak üzere toplam 10.923 m² oturum alanı, 48.337 m² kapalı alan mevcuttur.  

          Hastanemizin doğusunda Çamlık ve Belediye Su deposu; batısında Yunus Emre Parkı; kuzeyinde Jandarma Garnizon Komutanlığı ve Meslek Yüksek Okulu; güneyde ise Dumlupınar İlkokulu bulunmaktadır. 

          Ayrıca, Gülabibey Mahallesinde bulunan Hasanpaşa Semt Polikliniğimiz  (657 m² oturum alanı, 3.105 m² kapalı alan) mevcuttur. 

          Hasanpaşa Semt Polikliniğimizin doğusunda yerleşim yerleri; batısında Göğüs Hastalıklı Hastanesi; kuzeyinde eczaneler ve yerleşim yeri; güneyde ise Kamu Hastaneler Birliği Genel sekreterliği yer almaktadır.