T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

DÜNYA EL HİJYENİ GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 25/05/2018


SAĞLIK ELLERİMİZDE

DÜNYA EL HİJYENİ GÜNÜ

 “Dünya El Hijyeni Günü” olarak kabul edilen 5 Mayıs’ta sağlık çalışanlarının el hijyeni konusunda bilgi ve farkındalıklarının arttırılması amacıyla Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şehit Fikret Metin Öztürk Konferans Salonunda program düzenlendi.

Programa Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.B.D. Başkanı Sayın Prof. Dr.   Nurcan BAYKAM, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyeleri, Uzman Hekimlerin yanı sıra tüm hastane personellerinden katılım sağlandı. 

İlk olarak açış konuşmalarını Başhekim Doç. Dr. Çağatay Evrim AFŞARLAR yaparken şu sözlerin altını çizdi;DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) öncülüğünde her yıl 5 Mayıs günü "Dünya El Hijyeni Günü" olarakkutlanmaktadır. Günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında eller gelmektedir.  Bu nedenle sadece hastanelerde değil günlük hayatta da insanların el hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Hastalıkların yayılmasından ve hastalığın oluşmasından bizleri her daim korur.Ayrıcasağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde en önemli kurallardan birisinin el hijyeni olduğunu söyledi.
Bilindiği gibi günlük yaşamda en fazla kirlenen organımız ellerimizdir. Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile her türlü bağlantıyı sağlayan, bu nedenle de en fazla bakteri barındıran organımızdır. El yıkama, çok sıradan ve günlük bir iş olması nedeniyle, genellikle ihmal edilen bir konudur. Oysa ki hem kendimizin hem de çevremizdekilerin sağlığını korumak ellerimizdedir. Gerekli özen gösterildiği takdirde enfeksiyon hastalıklarının birçoğu engellenebilmektedir. Tüm dünyada 5 Mayıs özel bir gün olup, el hijyenine yönelik etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bizler de bu amaç doğrultusunda Hastanemizde el hijyeninin önemini anlatmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla çalışanlarımızla bir araya geldik" dedi.
“Unutulmamalıdır ki, temiz eller sağlık sistemini daha güvenli hale getirecektir.” şeklinde konuştu.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.B.D. Başkanı Sayın Prof. Dr. Nurcan BAYKAM ise “El Hijyeni” konulu sunumunu gerçekleştirmiş ve ardından program “El Hijyeni” temalı fotoğraf ve video yarışmasında birincilik ödülü kazanan Hemşire Nilüfer TAŞ’a takdim edildi.

Hastane personelleri tarafından yoğun ilgi gören program kokteyl ile son bulmuştur.

  • IMG-20180514-WA0011.jpg
  • IMG-20180516-WA0000.jpg
  • IMG-20180516-WA0001.jpg
  • IMG-20180516-WA0002.jpg
  • IMG-20180516-WA0003.jpg